Jubileuszowa Pielgrzymka do Włoch

21 września 2019 r. nadszedł długo wyczekiwany czas – Jubileuszowa pielgrzymka do Włoch z okazji 250-lecia naszej Parafii. Humoru uczestnikom nie zepsuła nawet pora wyjazdu – około 0.30. W doskonałych nastrojach nasi parafianie pod opieką ks. Proboszcza Sławomira Suleja wyruszyli z Żeliszewa, niedługo później zabierając resztę pielgrzymów z Siedlec, skąd już w pełnym składzie ruszyli w stronę Czech, a następnie Austrii, by w godzinach wieczornych, 21 września dotrzeć wreszcie do włoskiego miasta Tarvisio, w Alpach Wschodnich.

Pierwszy dzień we Włoszech zaczął się bardzo wcześnie. Po śniadaniu pielgrzymi wyruszyli do Padwy, gdzie nawiedzili m. in. Bazylikę św. Antoniego z grobem i  relikwiami tego Świętego, a także przeszli uliczkami Starego Miasta. Dalej pielgrzymka udała się do Asyżu. W ramach zwiedzania miasta, grupa zawitała do bazyliki św. Franciszka i św. Klary. Tam też uczestniczono we mszy św. celebrowanej w jednej z kaplic, przez ks. Proboszcza S. Suleja. W Asyżu nawiedzono również klasztor i bazylikę Santa Maria degli Angeli (Najświętszej Marii Panny od Aniołów).

Poniedziałek przeznaczony był na poznanie najważniejszych miejsc Rzymu – „Wiecznego Miasta” położonego na siedmiu wzgórzach. Najpierw pielgrzymka zeszła na Plac del Popolo, gdzie znajduje się kościół tytularny kard. S. Dziwisza, skąd spacerując  uliczkami Starego Miasta udała się na Plac Hiszpański ze słynnymi Schodami o tej samej nazwie, a dalej pod monumentalną Fontannę di Trevi. Po krótkiej przerwie grupa przeszła wzdłuż Forum Romanum – dawnego rynku, najważniejszego i najstarszego placu starożytnego Rzymu, pod Koloseum, symbol Rzymu, będący świadkiem męczeństwa pierwszych chrześcijan. Tego dnia nasi pielgrzymi nawiedzili jeszcze bazylikę św. Jana na Lateranie, która jest Katedrą Rzymu i pierwszym kościołem chrześcijańskim na świecie. Tu odprawiona została msza święta, później uczestnicy przeszli do kościoła ze Świętymi Schodami (Scala Sancta), po których zgodnie z tradycją miał przejść Jezus Chrystus na sąd do Poncjusza Piłata (przewiezione do Rzymu z Jerozolimy).

Kolejnego dnia pielgrzymi pod opieką przewodników udali się do Watykanu, do Bazyliki św. Piotra, arcydzieła architektury, w której znajdują się działa m.in. Michała Anioła i Berniniego.  Dużym przeżyciem dla wszystkich oprócz zwiedzania była możliwość modlitwy przy grobie św. Jana Pawła II oraz uczestnictwo w Eucharystii sprawowanej w jednej z kaplic Bazyliki (przez naszego ks. Proboszcza Sławomira Suleja). Po zakończeniu zwiedzania Bazyliki, grupa udała się na rzymski Plac Navona i do Panteonu – najlepiej zachowanej budowli starorzymskiej w kształcie rotundy. Następnie uczestnicy nawiedzili Bazylikę św. Pawła za Murami. Przed wieczorem pielgrzymka dotarła jeszcze na wzgórze Monte Cassino, miejsca walk wojsk alianckich z niemieckimi podczas II wojny światowej, gdzie znajduje się opactwo benedyktyńskie. Tu też, na cmentarzu żołnierzy polskich poległych w 1944 r. odmówiono modlitwę w intencji naszej Ojczyzny i jej obrońców.

W środę najważniejszym wydarzeniem był udział w Audiencji Generalnej z Ojcem Świętym na Placu św. Piotra i Jego błogosławieństwo, po której grupa ruszyła w stronę Loreto, zatrzymując się po drodze na krótko nad Adriatykiem. W Loreto pielgrzymi nawiedzili sanktuarium Bazyliki Domku  Świętego, który wg tradycji jest częścią domu Maryi z Nazaretu (wewnątrz znajduje się rzeźba przedstawiająca Madonnę z Loreto) i uczestniczyli we mszy świętej.

Szósty dzień wyjazdu zaplanowano na zwiedzanie Wenecji – miasta położonego nad kanałami. Uczestnicy odbyli spacer wąskimi uliczkami miasta, aż do Ponte Rialto – najstarszego malowniczo przerzuconego mostu nad Canale Grande, a następnie do Placu i bazyliki św. Marka, świątyni patrona Miasta, gdzie ks. Proboszcz odprawił mszę świętą. Później pielgrzymi mogli podziwiać pałac Dożów Weneckich – arcydzieło weneckiego gotyku, skąd członkowie wyprawy przeszli do przystani, z której wyruszyli tramwajem wodnym w drogę powrotną na parking, a stamtąd ponownie do Tarvisio w Aplach.

W piątek, 27 września 2019 r. pielgrzymka ruszyła w drogę powrotną do Polski, po drodze zatrzymując się jeszcze w Wiedniu na Kahlenbergu w polskim kościele pw. Św. Józefa, skąd w 1683 roku Król Polski Jan III Sobieski ruszał na zwycięską odsiecz Wiednia w walce z Turkami. Po Eucharystii, krótkiej opowieści tamtejszego proboszcza o tym miejscu, grupa udała się prosto do Polski.

Uczestnikom pielgrzymki na pewno na długo zapadną w pamięć wrażania i przeżycia po wizycie w Italii, zwłaszcza, że przecież była to pielgrzymka upamiętniająca 250 lat Parafii Żeliszew. Na pewno po tej wizycie nasuwa się jeden wniosek, Włochy to niezwykle piękny i różnorodny kraj. Obok pięknych zabytków – świadków historii, pamiętających jeszcze czasy starożytności, zachwycających kościołów i architektury, urokliwych uliczek, można podziwiać różnorodne krajobrazy, co widać już w trakcie drogi. Najpierw piękne, malownicze góry- Alpy, Apeniny, winnice, gaje oliwne, później równiny z polami uprawnymi, za chwilę błękitna laguna morza.  Kraj jakże różny od Naszego – inny klimat, bardziej przyjazny, inna roślinność, momentami dla nas niemalże tropikalna, uśmiechnięci ludzie, czas jakby inaczej – wolniej, płynący… To z pewnością był niezapomniany czas, pełen niezwykłych przeżyć, i z pewnością, większość, jeśli będzie miała taką możliwość wróci do niezwykłej Italii…

W dziękczynieniu za 250 lat Parafii Żeliszew

Uczestnicy serdecznie dziękują Ks. Proboszczowi Sławomirowi Sulejowi, pomysłodawcy tej pielgrzymki, za jej zorganizowanie, za wytrwałość, ciepło i wszelką opiekę podczas niej, a Przewodnikom za podzielenie się wiedzą i zaciekawienie Włochami.

Uczestnicy Pielgrzymki

Ten wpis został opublikowany w kategorii Akualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.